“Verba volant, scripta manet” – povedané uletí, napísané pretrvá

Benátky pod vodou

Talianske mesto Benátky má už naozaj na mále! Je známe, že Benátky (Venice) sú vybudované doslova na vode, pri ústí Pádu a Piavy na neuveriteľných 118 ostrovoch, upevnené podvodnými stĺpmi. Ako však vieme, dno pod mestom neustále klesá a mesto sa ponára čím ďalej tým hlbšie – až niekoľko centimetrov za rok! Je len otázkou času, kedy sa malebné mesto navždy ponorí do vôd Jadranského mora. Údajne to môže byť v priebehu niekoľkých storočí.

Benátky boli pod vodou v decembri 2008, keď voda stúpla o 1,56 metra, čo je maximum za posledných 24 rokov. Najnižšie a zároveň najvyhľadávanejšie miesto v Benátkach – Námestie sv. Marka bolo taktiež pod vodou – voda tu siahala dospelému človeku po kolená a občania chodili v gumákoch.

Vo všeobecnosti sú Benátky veľmi vyhľadávaným mestom. Je to totiž historické mesto, navyše na vyše 100 ostrovoch. Benátky sú popretkávané kanálmi, ktoré nahradzujú klasické cesty a diaľnice a ľudia sú po nich prevážaní v takzvaných gondolách – dlhých pltiach so štíhlym trupom. Mesto vyhľadávajú najmä zaľúbenci, túžiaci po poriadnej romantike.

Niečo o Benátkach:

Taliansky názov: Venezia
Založené: 697 – zakladajú ju Aquilejskí Rimania
Počet ostrovov: 118
Počet obyvateľov (1.1.2004): 271 633 obyv.
Metropolitná oblasť/aglomerácia (Benátky + Padova): 1,5 mil. obyv.
Rozloha: 7 km2 + pevninské oblasti
Iné pomenovania: Kráľovná Jadranského mora, Mesto vody, Mesto svetla

Zdroj: Internet (Wikipedia, tvnoviny.sk, aktuality.sk, inews.sk)

  • Kategórie

  • Najnovšie články

  • Viete, že…

    Najvyššia zaznamenaná rýchlosť na snowboarde je priemerne 201,907km/h? Dosiahol ju v roku 1999 Daren Powell v Les Arcs. Rekordérom na lyžiach je Philippe Goitschel, ktorý v roku 2002 taktiež v Les Arcs dosiahol rýchlosť až 250,7km/h.
© 2019 Erikove Spektrum | Z každého rožka troška | Sitemap
Sponzoruje firma na zážitky | Vyrobilo MFÁčko.cz