Archív

Gallery

181698_193734610655987_100000583497698_675342_1568993_n 181537_193735117322603_100000583497698_675347_8118913_n 180517_193734247322690_100000583497698_675339_4821105_n1-300x225 182492_193734720655976_100000583497698_675346_7656070_n

Lolitin fotoalbum :)

By pazmanyova | Jún 22, 2011

Topics: Psy | No Comments »

Koláž

By pazmanyova | Jún 22, 2011


Topics: Webdizajn | No Comments »

Živočíchy ako spoločníci

By pazmanyova | Jún 21, 2011

KTORÉ ŽIVOČÍCHY SÚ SPOLOČNÍKMI ČLOVEKA?

Sú to živočíchy, ktoré neskrotil človek preto, aby mal z nich úžitok, ale aby mu robili spoločnosť. Tieto živočíchy dokážu vykonávať aj užitočné úlohy, napríklad pes môže obrániť a mačka chytať myši a potkany, ale ich hlavnou funkciou je spríjemňovať človeku život.

JE VEĽA SPOLOČENSKÝCH ŽIVOČÍCHOV?

Teoreticky by sa každý skrotený živočích mohol zmeniť na spoločenského živočícha. Niektorí ľudia majú doma mláďatá krokodíla alebo mladé dravce, a tak môžeme povedať, že sú spoločenské živočíchy. Tradičných spoločenských živočíchov je však málo: medzi hlavné patrí pes a mačka, ale i škrečok, veverica, korytnačka, či papagáj.

AKÉHO ŽIVOČÍCHA SI TREBA VYBRAŤ ZA SPOLOČNÍKA?

Pri rozhodovaní je dôležité si uvedomiť, že spoločenskému živočíchovi je potrebné zabezpečiť čo najvhodnejšie ubytovanie a stravu. Spomedzi psov zvyčajne malé plemená spôsobujú najmenej starostí: veľký pes potrebuje každý deň pohyb na čerstvom vzduchu. Mačka je menej náročná, no svojimi pazúrikmi môže potrhať čalúnenie, a preto musí mať niečo, na čom si môže “brúsiť pazúriky”, napríklad drevo.

Topics: Zaujalo ma... | No Comments »

Pes a šport

By pazmanyova | Jún 20, 2011

POUŽÍVAJÚ SA PSY V ŠPORTOVÝCH PRETEKOCH?

Existujú dvy druhy športovej činnosti so psami: súťaže v psích záprahoch a dostihy.

KDE SA ZRODILI PRETEKY PSÍCH ZÁPRAHOV?

Je to národný šport na Aljaške, ale odtiaľ sa nedávno rozšíril do všetkých alpských krajín. Terminológia v tomto športe je typicky americká: vodca záprahu sa volá musher, gee, haw, whoa sú slová používané pri vedení prvého psa svorky (zvanej tím), ktorý určuje tempo.

KTORÉ PSY SA POUŽÍVAJÚ V TOMTO ŠPORTE?

Najvhodnejší je sibírsky husky, ktorý je zvyknutý na ťahanie saní.

A V PRETEKOCH?

Pretekárske psy sú predovšetkým chrty, najmä anglické rasy: na dráhe dlhej 150 metrov dosahujú rýchlosť 50 km/h.

ČO JE “COURSING”?

To sú tradičné preteky chrtov, ktorých pravidlá určil roku 1590 vojvoda z Norfolku. Po stope koristi sa pustia dva psy, ktoré musia veľmi pozorne sledovať zmeny smeru prenasledovaného zvieraťa.

EXISTUJÚ RôZNE RASY CHRTOV?

Najslávnejšie sú greyhound a whippet. Predkov greyhounda priviedol do Anglicka Viliam Dobyvateľ v 11. storočí. Tieto psy sa vyvinuli na rozľahlých pozemkoch vznešených feudálov, bohatých na korisť. Whippeta vyšľachtili baníci v Northumberlande a v Durhame, ktorí potrebovali menšieho chrta, avšak nemenej silného a rýchleho.

Topics: Zaujalo ma... | No Comments »

Povolanie: pes

By pazmanyova | Jún 20, 2011

AKÉ SÚ RASY POĽOVNÍCKYCH PSOV?

Poľovnícke rasy pochádzajú z anglických mastifov a z dánskych psov a okrem iných k nim patrí basset, jazvečík, anglický chrt, anglický foxhound a ruský barzoj.

AKÉ SÚ ICH ZNAKY?

Poľovnícke psy majú vynikajúci čuch. Anglický chrt patrí k najstarším rasám a vyšľachtili ho na rýchlosť: je to štíhly pes a spočiatku sa využíval na lov králikov a jeleňov. Jazvečík má dlhé svalnaté telo a krátke nohy, takže sa ľahko dostane do brlohov jazvecov a líšok.

KTORÉ PSY SA POUŽÍVAJÚ NA PRENASLEDOVANIE KORISTI?

Na prenasledovanie koristi sa používa pointer a setter: sledujú pachovú stopu koristi, a keď ju nájdu, zostanú nehybne stáť – papuľou a labou ukážu smer. Zlatý retriever, labrador a španiel šikovne vyháňajú vodné vtáky z hniezda. Sú výborní plavci a na močaristom teréne majú pevný krok.

AKÉ SÚ PASTIERSKE PSY?

Škótske pastierske psy vynikajúco strážia stáda a sú oveľa štíhlejšie ako anglické pastierske psy, ktoré sa pôvodne používali na stráženie oviec. Velš corgi, malý nízky a rýchly pes, sa nepoužíva na stráženie oviec, ale na udržiavanie stáda pohromade. Je známy tým, že dobytok, ktorý sa začne túlať alebo zaostávať, hryzie do nôh.

KTORÉ PSY POUŽÍVA POLÍCIA?

Ako policajné alebo strážne psy sa často používajú nemecké ovčiarske psy a dobermany. Tieto psy, ktoré sú zvyčajne prítulné k pánovi, dokážu byť veľmi zúrivé na neznámych alebo na votrelcov.

KTORÉ SÚ ŤAŽNÉ PSY?

Eskimácky pes, aljašský pes a sibírsky husky. Aljašské psy pracujú v 4-, 6- alebo 8-členných záprahoch a utiahnu až 1360 kg nákladu. Záprah psov dokáže bez nákladu ubehnúť za štyri dni vyše 800 km.

ČOMU VĎAČÍ BERNARDÍN ZA SVOJE MENO?

Útulku San Bernardo, kláštoru vo švajčiarskych Alpách. Vraví sa, že tamojší pes Barry do svojej smrti roku 1815 zachránil život 50 horolezcom.

Topics: Zaujalo ma... | No Comments »

Pes

By pazmanyova | Jún 20, 2011

AKÝ PôVOD MÁ PES?

prvý druh čeľade psovitých, do ktorej sa zaraďuje aj pes, žil v Európe a v Amerike asi pred 30 miliónmi rokov a patril do rodu Cynodictis. Bol to živočích dosť vzdialený dnešným psom. Jeho priamym predkom bol zrejme tomarctus, ktorý sa objavil asi pred 15 miliónmi rokov a podobal sa na vlka alebo na šakala s veľmi veľkými labami a malou papuľou.

ČO PRIŠLO PO TOMARCTOVI?

Z tomarcta sa odvodzujú hlavné druhy čeľade psovitých, medi nimi aj najbližší rodičia psa domáceho, vlka a šakala. Tieto druhy sa však nemôžu považovať za priamych predkov domácich rás. Okolo roku 3000 pred naším letopočtom už existovali niektoré domáce rasy, ktoré sa klasifikujú ako poddruhy druhu Canis familiaris, sem patria aj dnešné domáce psy. Zo štyroch poddruhov priamo či nepriamo pochádzajú všetky dnešné rasy domácich psov.

MAJÚ VŠETKY RASY SPOLOČNÉ ZNAKY?

Všetky psy nezávisle od rasy majú spoločné niektoré základné znaky, ktoré majú aj divé psovité šelmy.

KTORÉ TO SÚ?

Všetky majú 42 zubov, spomedzi ktorých vynikajú očnú zuby čiže tesáky. Na predných labách majú päť prstov (prvý je málo vyvinutý) a zadné laby štyri prsty. Pazúry na labách sa nedajú zatiahnuť. Psy majú dobrý zrak (hoci v tme mačky vidia lepšie), veľmi citlivý sluch (dokonca aj pre ultrazvuk) a čuch asi 50 000-krát jemnejší ako človek.

MAJÚ PSY SVOJE VYHRADENÉ ÚZEMIE?

Nie tak ako mačky. Podľa zvyku divých psov si psy označujú svoje územie močom (preto močia pri stromoch, múroch a kolesách automobilov), tento zvyk však stratil svoj význam a dnes označuje skôr stopu ako hranice.

Topics: Zaujalo ma... | No Comments »

Domestikácia

By pazmanyova | Jún 20, 2011

KEDY SA ZAČALA DOMESTIKÁCIA?

Presne to nevieme, ale už primitívny človek začal krotiť niektoré druhy živočíchov.

ČO TO ZNAMENÁ PRE ŽIVOČÍCHY?

Je to popletenie ich inštinktov a spôsobu života. Dokonca aj telo týchto živočíchov často trpí zmenami a zdomácnená forma sa nepodobá na divokú (pozrime sa na početné rasy psov  pochádzajúce z vlka). Zmenili sa i zvyky živočíchov, ktoré žijú pri človeku, hoci nie sú zdomácnené.

NAPRÍKLAD?

Napríklad potkan obyčajný: do tohto druhu patrí divá i domestikovaná rasa. Divý potkan žije celý rok vonku a na jeseň si vatvára zásoby na zimu. Domestikovaný potkan stratil mnohé svoje zvyky: neznáša život vonku, ale žije v domoch, neprijemne zapácha a nevytvára si zásoby.

MôŽE DOMESTIKÁCIA ZMENIŤ SPRÁVANIE VOČI MLÁĎATÁM?

“Drsnosť” divých živočíchov, ktorá chýba tým zdomácneným, sa prejavuje okamžite na novonarodených mláďatách veľmi krutým spôsobom. Napríklad naše kurčatá sú skrotené z takého divého druhu, ktorý je nesmierne náročný na svoje mláďatá: ak kuriatko nemá na perí určitú vzorku, bez milosti ho zabijú. Domestikovaný druh kurčiat prijíma kuriatka akejkoľvek farby. Dokonca niektoré dávno zdomácnené rasy sä veľmi tolerantné: nezáleží im na tom, aký druh vychovávajú a starajú sa rovnako o kuriatka i o kačiatka.

ČO JE UMELÁ SELEKCIA?

To je hlavný mechanizmus, ktorým sa zdomácňujú živočíchy. Človek vyberá živočíchy, ktoré môžu byť užitočné a stará sa o ne. Ostatným bráni v rozmnožovaní. Po čase sa vytvoria na týchto živočíchoch želané znaky a tieto rasy sa fyzickými a psychologickými vlastnosťami značne odlišujú od svojich divých predchodcov. Napríklad niektoré rasy hovädzieho dobytka sa šľachtia na kvalitné mäso, iné sa šľachtia na množstvo mlieka.

ČO SA STANE S DOMÁCIM ZVIERAŤOM, KTORÉ SA DOSTANE NA SLOBODU?

zvyčajne neprežije, lebo už nemá vlastnosti vhodné pre život v tomto prostredí. Tie, ktorým sa to však podarí, rýchlo nadobúdajú zvyky svojich predchodcov: prasa, ktoré sa vráti k divému životu, sa začne podobať na diviaka.

Topics: Zaujalo ma... | No Comments »

ANIMÁCIA

By pazmanyova | Jún 18, 2011


Topics: Webdizajn | No Comments »

Rekordy psov

By pazmanyova | Jún 10, 2011

Najdlhšie uši má baset Jack vom Foster Wald z nemeckej Fuldy. Jeho uši merajli 33,3 centimetra.

Najdlhší jazyk má boxer Brandy z USA, ktorý meria 43 cm !

Najmenší pes na svete bol yorkshirský teriér z Veľkej Británie, ktorý v dospelosti meral 7,11 cm a jeho dĺžka bola 9,7 cm.

Najväčší pes na svete bola nemecká doga Gibson z USA, meral rekordných 107 cm.

Najľahší pes- Yorkshirský teriér Buddy, ktorý vážil iba 475 gramov!

Topics: Psy | No Comments »

Ochorenia prenášané blchami

By pazmanyova | Jún 2, 2011

Pri cicaní krvi môžu blchy prenášať zárodky nebezpečných chorôb ako sú mor, škvrnivku, tularémiu a iné. Riziko nákazy je vyššie v trópoch.

Blchy môžu byť medzihostiteľom niektorých druhov pásomníc, môžu dokonca týchto parazitov prenášať. Typickým príkladom je blcha psia a u mačiek parazitujúca blcha Ctenocephalides felis, kedy sa pes a mačka pri zjedení infikovanej blchy nakazia pásomnicou psou. Iné druhy pásomníc z rodu Hymenolepis sú podobným spôsobom prenášané medzi myšami a potkanmi.

Topics: Zaujalo ma... | No Comments »


« Previous Entries