Archív rubriky: Pre deti

Malá kaderníčka Barbie
Nedeľa, 06. Február 2011 | Autor: sjiricek

Opäť jedna z flashových počítačových hier, ktorá zaujala moju 3,5 ročnú dcéru. Jej celý názov je Snip ‘n Style Salon. Je to malý kadernícky salón pre dievčatá.

Na úvod si môžete vybrať z dvoch variant hier.
Prvá s názvom “Play the Game” je založená na vytvorení presne takého účesu, ako vám počítač zobrazí. Na dokončenie úlohy máte 4 minúty. Úloha sa skladá z piatich krokov:
1. Umytie a vysušenie vlasov (v tomto kroku je potrebné iba kliknúť na sprchu a potom na fén, všetko je automatické)
2. Strihanie vlasov (účes sa skaldá z troch prameňov na každej strane, ktorá je samostatne upravovaná)
3. Farbenie vlasov (to možno na prvý pohľad nepôsobí výchovne, ale miešanie farieb z prístupných považujem za veľké plus hry)
4. Žehlenie, natáčanie, tvorba vrkočov (rozpoznanie použitia malých či veľkých natáčok)
5. Vlasové doplnky
Na záver sa dozviete či je vami vytvorený účes úplne zhodný s požadovaným. Nie vždy sa podarí uhádnuť rovnaká dĺžka vlasov, nie vždy je správna farba a niekedy zase sú zle použité natáčky…

Druhá možnosť, ktorú si môžete zvoliť je “Create your own look 4 fun”. Je to veľmi podobné prvej spomínanej. Jediný rozdiel je, že nemáte predpísaný účes, ktorý máte vytvoriť a nie ste viazaný žiadnym časovým limitom.

Hru si môžete zahrať na adrese http://www.dressupdollgames.net.

V rubrike: Pre deti  | Reagovať
Básničky pre škôlkárov
Nedeľa, 10. Október 2010 | Autor: sjiricek

Jozef Pavlovič: Hurá do Afriky (leporelo, Bratislava 1983)

HROCH

Ja som hladný hroch,
jem z tanierov troch.
Je to iba trocha
pre hladného hrocha.

SLON

Vždy keď prídem pred slona,
poviem: „Moja poklona!“
Lebo je to on,
veličenstvo slon.

ŤAVA

Jedna hora druhá hora,
pred horami hlava.
Poznáš iste toho tvora.
Nazýva sa ťava.

ŽIRAFA

Žirafa je taká stvora
hľadí na svet iba zhora.
Žirafa je stvora taká
ničoho sa nenaľaká,
veď z tej vysokánskej výšky
aj levy sú ako myšky.

OPICA

Opice sa hostili
a mňa veľmi zlostili.
Počkajte, vy opice,
až vás chytím za štice!

ZEBRA

Len čo vyšli zore,
už je zebra hore.
V pásikavom tričku
Beží na rozcvičku.

TIGER

Tigre v džungli kraľujú,
skáču tam a maľujú.
Maľujú si prúžky,
rovno na kožúšky.

KROKODÍL

Narodil sa, narodil
jeden veľký krokodíl.
Narodil sa v Níle,
robí prvé míle,
spieva z dlhej chvíle.
Narodil sa, narodil
jeden veľký krokodíl…

V rubrike: Pre deti  | Reagovať
Dress-up games
Piatok, 25. Jún 2010 | Autor: sjiricek

Áno, aj takéto “hry” chvíľu zabavia deti pri počítači. Viem, že dnešné mamičky prezliekali bábiky a dnes ich chceme posadiť k počítaču. Ale nie. Nechcem, aby počítač dievčatkám nahradil bábiky. Lenže doma nedokážete bábiky tak pestro poobliekať aj s módnymi doplnkami, ako to umožňujú počítačové programy. Pripravil som si dve flash-ové aplikácie z internetu, ktoré je možné hrať online na internete alebo si ich stiahnuť lokálne do počítača.

Cinderella dress up

Popolušku pozná každé dieťa, preto som zvolil túto aplikáciu. Presne túto popolušku máme na kockách, z ktorých si môžeme poskladať 6 obrázkov. Ovládanie je jednoduché.

Online aplikácia nájdete na tejto adrese.

Hayden Panettier Dress up

V tejto aplikácii sa nestretnete s rozprávkou postavou. Zobrazenej slečne (priznám sa neviem kto to je) môžete dať parochňu, okuliare, náhrdelník, topánky, tričko, sukňu a tašku. Ovládanie je opäť jednoduché.

Online aplikácia nájdete na tejto adrese.

V rubrike: Pre deti  | Reagovať
Programy na kreslenie
Piatok, 25. Jún 2010 | Autor: sjiricek

Sám som bol zástancom názoru že dieťa predškolského veku za počítač nepatrí. No keď som sa dostal do situácie, že to bolo dvojročnému dieťaťu potrebné vysvetliť, zmenil som názor.
V spomenutom štádiu vývoja jedinca je potrebné cvičenie jemnej motoriky. Držanie a práca s myšou by k tomuto cieľu mohlo viesť. Spoznávanie farieb je druhý dôvod prečo by to až také zlé nemuselo byť. A nakoniec, dieťa príde do škôlky a tam sa určite s počítačom stretne. Takže som kapituloval. Ale len do istej miery.
Hľadal som vhodné edukačné materály, ktoré by zaujali a na druhej strane dieťa niečo naučili. Začal som hľadať vhodné grafické programy. Našiel som dva.

Drawing For Children

Jednoduchý program na ovládanie s veľkými možnosťami. Viem, že malé dieťa vám nenakreslí krásny obrázok, ale vie sa pohrať s tvarmi, farbami a clipartami. A čo ešte tento program ponúka naviac sú malé pečiatky. Množstvo pečiatok, ktoré malo naše dieťa veľmi rado.

Program nájdete na tejto stránke. Stránke síce neovpýva množsvom informácií, ale s programom sa veľmi rýchlo zoznámite aj sami.

Ginko Paint

Tento program by som priradil  k elektronickej vymaľovávanke. Je v ňom preddeefinovaných 15 čiernobielych obrázkov, kotré má možnosť dieťa vyfarbiť. K dispozícii má paletu farieb z ktorej si vyberie farbu a tú nanesie na obrázok. Veľmi jednoduché a milé.

Program nájdete na tejto stránke. Tentokrát stránke je skvele graficky upravená a nájdete na nej ešte mnoho iných užitočných programov.

V rubrike: Pre deti  | Reagovať