Áno, aj takéto “hry” chvíľu zabavia deti pri počítači. Viem, že dnešné mamičky prezliekali bábiky a dnes ich chceme posadiť k počítaču. Ale nie. Nechcem, aby počítač dievčatkám nahradil bábiky. Lenže doma nedokážete bábiky tak pestro poobliekať aj s módnymi doplnkami, ako to umožňujú počítačové programy. Pripravil som si dve flash-ové aplikácie z internetu, ktoré je možné hrať online na internete alebo si ich stiahnuť lokálne do počítača.

Popolušku pozná každé dieťa, preto som zvolil túto aplikáciu. Presne túto popolušku máme na kockách, z ktorých si môžeme poskladať 6 obrázkov. Ovládanie je jednoduché.

V tejto aplikácii sa nestretnete s rozprávkou postavou. Zobrazenej slečne (priznám sa neviem kto to je) môžete dať parochňu, okuliare, náhrdelník, topánky, tričko, sukňu a tašku. Ovládanie je opäť jednoduché.

V rubrike: Pre deti  | Reagovať
Programy na kreslenie

Sám som bol zástancom názoru že dieťa predškolského veku za počítač nepatrí. No keď som sa dostal do situácie, že to bolo dvojročnému dieťaťu potrebné vysvetliť, zmenil som názor.
V spomenutom štádiu vývoja jedinca je potrebné cvičenie jemnej motoriky. Držanie a práca s myšou by k tomuto cieľu mohlo viesť. Spoznávanie farieb je druhý dôvod prečo by to až také zlé nemuselo byť. A nakoniec, dieťa príde do škôlky a tam sa určite s počítačom stretne. Takže som kapituloval. Ale len do istej miery.
Hľadal som vhodné edukačné materály, ktoré by zaujali a na druhej strane dieťa niečo naučili. Začal som hľadať vhodné grafické programy. Našiel som dva.

Drawing For Children

Jednoduchý program na ovládanie s veľkými možnosťami. Viem, že malé dieťa vám nenakreslí krásny obrázok, ale vie sa pohrať s tvarmi, farbami a clipartami. A čo ešte tento program ponúka naviac sú malé pečiatky. Množstvo pečiatok, ktoré malo naše dieťa veľmi rado.

Program nájdete na tejto stránke. Stránke síce neovpýva množsvom informácií, ale s programom sa veľmi rýchlo zoznámite aj sami.

Ginko Paint

Tento program by som priradil  k elektronickej vymaľovávanke. Je v ňom preddeefinovaných 15 čiernobielych obrázkov, kotré má možnosť dieťa vyfarbiť. K dispozícii má paletu farieb z ktorej si vyberie farbu a tú nanesie na obrázok. Veľmi jednoduché a milé.

Program nájdete na tejto stránke. Tentokrát stránke je skvele graficky upravená a nájdete na nej ešte mnoho iných užitočných programov.

Rekordný Wimbledon
Štvrtok, 24. Jún 2010 | Autor: sjiricek

Nepatrím síce ku skalným fanúšikom tenisu, ale rekordy ma lákajú. A ten tohtoročný bude rekordný veľmi dlho.

Američan John Isner a Francúz Nicolas Mahut hrajú vo Wimbledone najdlhší tenisový zápas histórie. Duel 1. kola sa začal už v utorok a po štyroch setoch bol prerušený pre tmu. V stredu diváci ani netušili aké pokračovanie bude mať tento zápas. Po nečakanom maratóne bol zápas za rekordného stavu 59:59 v piatom sete prerušený z rovnakého dôvodu.

Zápas Isnera s Mahutom trvá dohromady už desať hodín a iba jeho piaty set by stačil na prepísanie historických zápisov. Doposiaľ najdlhší grandslamový duel odohrali pred šiestimi rokmi v Paríži Fabrice Santoro s Arnaudom Clémentom, keď na kurte bojovali 6 hodín a 33 minút. Ešte o sedem minút bol dlhší minuloročný súboj v rámci Davis Cupu medzi Chrisom Eatonom a Jamesom Wardom. Rekord na londýnskej tráve držal doposiaľ Greg Holmes, ktorý potreboval na porazenie Todda Witskena 5 hodín a 28 minút v roku 1989.

Tento zápas som na stanici NovaSport zapol za stavu 45:46 v piatom sete. To som si myslel, že na v grafike, ktorá ukazovala stav, je chyba. Nebola. Na prvý pohľad som si tipol víťaza američana Isnera. Podával fantasticky a Mahut pri jeho servise nemal nárok. Tak si hovorím: on si servis určite podrží a preto bude víťaz. Prešlo pár hier a pohľad na fyzicky odchádzajúceho američana mi vravel, že to už nebude mať dlhé trvanie a víťazom bude Mahut. Bol viditeľne v lepšej kondícii, snažil sa niektoré loptičky dobiehať. Ale ako vidno, pravdu mali obe moje rozpoltené osobnosti a možno aj preto sme sa víťaza včera nedočkali.

Zápas sa bude za stavu 4:6, 6:3, 7:6 (7), 6:7 (3), 59:59 dohrávať na kurte číslo 18. Uvidíme za akého stavu príde jeho koniec. Ani si netrúfam tipnúť, kto bude jeho víťazom. Jedno musím doadť: už teraz sú víťazmi zápasu obaja tenisti.

Dočkali sme sa konca

Tretí deň zápasu bol posledný. Po 11 hodinách a 5 minútach sa z víťazstva tešil američan John Isner. Zdoall francúza Nicolasa Mahuta v piatom sete 70:68. Prekonania tohto rekordu sa asi nedožijem…

Naj… zápasu Isner -- Mahut:

Najdlhší zápas: 11:05 h
Najviac odohraných gemov: 183
Najdlhší piaty set a najdlhší set na grandslamovom turnaji: 70:68 (8 hodín a 11 minút)
Najviac es v jednom zápase i jedného hráča v zápase: celkovo 215 es -- 112 Isner, 103 Mahut

V rubrike: Oddych  | Reagovať