Archív za Február 2011

Moje oblúbené hudobné skladby
Piatok, 11. Február 2011 | Autor: sjiricek

V tomto článku Vám priblížim svoj hudobný vkus. Je to rocková hudba, možno lepšie “zaškatuľkované” ako metalové slaďáky. Pár si môžete vypočuť vďaka wordpressovskému pluginu.
Bruce Dickinson -- Tears Of The Dragon

Flash required

Nightwish -- Sleeping sun
Flash required

Scorpions -- Still Loving You
Flash required

V rubrike: Oddych  | Reagovať
Malá kaderníčka Barbie
Nedeľa, 06. Február 2011 | Autor: sjiricek

Opäť jedna z flashových počítačových hier, ktorá zaujala moju 3,5 ročnú dcéru. Jej celý názov je Snip ‘n Style Salon. Je to malý kadernícky salón pre dievčatá.

Na úvod si môžete vybrať z dvoch variant hier.
Prvá s názvom “Play the Game” je založená na vytvorení presne takého účesu, ako vám počítač zobrazí. Na dokončenie úlohy máte 4 minúty. Úloha sa skladá z piatich krokov:
1. Umytie a vysušenie vlasov (v tomto kroku je potrebné iba kliknúť na sprchu a potom na fén, všetko je automatické)
2. Strihanie vlasov (účes sa skaldá z troch prameňov na každej strane, ktorá je samostatne upravovaná)
3. Farbenie vlasov (to možno na prvý pohľad nepôsobí výchovne, ale miešanie farieb z prístupných považujem za veľké plus hry)
4. Žehlenie, natáčanie, tvorba vrkočov (rozpoznanie použitia malých či veľkých natáčok)
5. Vlasové doplnky
Na záver sa dozviete či je vami vytvorený účes úplne zhodný s požadovaným. Nie vždy sa podarí uhádnuť rovnaká dĺžka vlasov, nie vždy je správna farba a niekedy zase sú zle použité natáčky…

Druhá možnosť, ktorú si môžete zvoliť je “Create your own look 4 fun”. Je to veľmi podobné prvej spomínanej. Jediný rozdiel je, že nemáte predpísaný účes, ktorý máte vytvoriť a nie ste viazaný žiadnym časovým limitom.

Hru si môžete zahrať na adrese http://www.dressupdollgames.net.

V rubrike: Pre deti  | Reagovať
Pytagorova veta
Nedeľa, 06. Február 2011 | Autor: sjiricek

V tomto článku priblížim jeden z dôkazov Pytagorovej vety. Najprv si pripomeňme slovné vyjadrenie vety, ktorú všetci poznáme matematickým vyjadrením c2 = a2 + b2.

Obsah štvorca zostrojeného nad preponou pravouhlého trojuholníka sa rovná súčtu obsahov štvorcov zostrojených nad oboma odvesnami.

štvorec nad preponou

štvorce nad odvesnami

K nášmu dôkazu potrebujeme štvorec s dĺžkou strany a+b. Do tohto štorca umiestnime štyri zhodné pravouhlé trojuholníky so stranami a, b a c. Oba štvorce majú rovnaký obsah, tak isto ako zvolené štyri pravouhlé trojuholníky majú rovnaký obsah.

Útvar na prvom obrázku je určite štvorec, pretože má všetky štyri strany dĺžky c a vo vrcholoch pravé uhly. Trojuholník má uhly α, β a 90°. Keďže súčet uhlov v trojuholníku sa rovná 180°, potom súčet uhlov α+β=90°. Pri vrchole štvorca sa stretávajú tri uhly: α, β a vnútorný uhol pri vrchole štvorca. Spolu vytvárajú priamy 180° uhol, z čoho je zrejmé, že uhol vo vrchole štvorca je pravý. Teda šedý útvar na prvom obrázku je štvorec so stranou c a jeho obsah je S=c2.

Štvorec na druhom obrázku tiež obsahuje štyri pravouhlé trojuholníky a okrem nich aj dva štvorce. Jeden so stranou a a druhý so stranou b. Súčet ich obsahov je S=a2 + b2.

Tým je dokázaná Pytagorova veta, ktorá je pomenovaná po slávnom gréckom matematikovi a filozofovi zo 6. storočia pred Kristom. Tým matematikom bol Pythagoras zo Samosu.

V rubrike: Matematika  | Reagovať