Archív za December 2011

Očný trik s obrázkom
Streda, 21. December 2011 | Autor: sjiricek

Vyskúšajte to!

Sústreďte sa počas doby 30 sekúnd na štyri pod sebou umiestnené bodky uprostred obrázka.

Potom sa pozrite na stenu a začnite prižmurovať oči.

Uvidíte svetelný kruh, pozorujte ho chvíľu a uvidíte …

Naozaj neuveriteľné!!!

V rubrike: Oddych  | Reagovať
Tvorba animácii
Streda, 21. December 2011 | Autor: sjiricek

Na animácie sme na gympli používali program Xara Extreme. Tu je pár skvelých prácičiek žiakov, ktorý sa s programom pohrali a vo svojom voľnom čase vytvorili tieto dielka. Všetky ako animované GIF súbory…


V rubrike: Informatika  | Reagovať
Jednotné písmo na web
Pondelok, 19. December 2011 | Autor: sjiricek

Vytvorili ste si krásnu webovú stránku so super písmom? Určite. Ale, skutočne každý užívateľ webu vašu webovú stránku videl v takej istej podobe ako ste ju vytvorili? Iba v tom prípade, ak aj on má v počítači ten istý font ako ten, ktorý ste použili. Nie vždy máte istotu, že vaša práca má všade rovnaký úspech…

Ako to zabezpečiť? V súčasnosti jeden zo spôsobom je využitie Google Web Fonts API. Ako to funguje. Skúsim napísať krátky postup.

1. Na stránke Google Web Fonts si môžete vybrať písmo, ktoré sa vám páči a hodí sa do vašej webovej prezentácie. Ak chcete použiť font, ktorý bude zvládať aj diakritiku, v ľavej časti pod Script si vyberte kódovanie Latin-Extended. V čase písania článku mi dávalo na výber 72 fontov s uvedeným kódovaním.

2. Po nájdení si vhodného fontu kliknem na “Add to collection”. V modrom pruhu máte na výber “Review” a “Use”.  Pod “Review” sa viete pozrieť detailnejšie na vybraný font, formátovanie v nadpisoch a v odsekoch, jednotlivé veľkosti a pod. Po stlačení “Use” sa dostanete do časti, ktorá vám ponúka kódy, ktoré je potrebné vložiť do webovej stránky, v ktorej sa má vybrané písmo zobraziť.

3. Stlačili sme “Use”. Pod bodom 3. máte k nahliadnutiu kód, ktorý je potrebné vložiť do hlavičky webovej stránky, napr.

<link href=’http://fonts.googleapis.com/css?family=Patrick+Hand&subset=latin-ext’ rel=’stylesheet’ type=’text/css’>

K textu, ktorý má byť naformátovaný vybraným štýlom, je potrebné pripísať napríklad

<font face=”Marck Script” color=”#993300″ size=”5″ style=”line-height: 120%”>Text v novom super písme!</font>

Teraz je už všetko urobené pre publikáciu webovej stránky a nie je potrebné mať obavy, či sa na iných počítačoch nezobrazí inak ako na mojom domácom počítači.

V rubrike: Informatika  | Reagovať
Odstránenie hypertextových odkazov
Nedeľa, 18. December 2011 | Autor: sjiricek

Kopírovali ste si text z webových stránok do textového editora a v texte vám zostalo veľa hypertextových odkazov (prepojení) z pôvodného článku. Chceli by ste ich vymazať “jedným” kliknutím. Tu je návod, ktorý som prebral z článku http://pocitace.sme.sk/c/2852625/ako-odstranit-vsetky-hypertextove-odkazy-v-dokumente-programu-word-2003.html.

Prvá možnosť ako hyperlinky odstrániť je:

1. Označiť celý text v ktorom chcete odstrániť hypertextové prepojenia. Ak chcete označiť text v celom dokumente môžete použiť Ctrl + A.

2. Srlačiť kombináciu kláves Shift + Ctrl + F9

Druhá možnosť je použitie makra:

Sub UnlinkHyperlinks()
Dim nHL As Long
For nHL = 1 To ActiveDocument.Hyperlinks.Count
ActiveDocument.Hyperlinks(1).Delete
Next nHL
End Sub

1. Na karte ZOBRAZIŤ vyberieme Makrá (Alt + F8)

2. Stlačíme “Vytvoriť” a v otvorenom okne vymažeme text a vložíme horeuvedené makro.

3. Makro uložíme (File -- Save Normal alebo stlačíme Ctrl + S) a spustíme pomocou F5.

Po vykonaní oboch možností sa hypertextové prepojenia odstránia, ale text zostane modrý podčiarknutý. Na zmenu farby a podčiarknutia môžeme použiť nástroj Nahradiť z karty DOMOV.

1. Klikmneme do políčka Hľadať a stlačíme Ďalšie možnosti. Vyberieme: Farba písma Modrá, Podčiarknutie. Po správnom nastavení stlačíme OK

2. Klikneme do políčka Nahradiť a opäť cez Ďalšie možnosti nastavíme: Farba písma: Automatická, Bez podčiarknutia. Stlačíme OK.

3. Stlačíme “Nahradiť všetky”

V rubrike: Informatika  | Reagovať