Jednotné písmo na web
Pondelok, 19 December 2011 | Autor: sjiricek

Vytvorili ste si krásnu webovú stránku so super písmom? Určite. Ale, skutočne každý užívateľ webu vašu webovú stránku videl v takej istej podobe ako ste ju vytvorili? Iba v tom prípade, ak aj on má v počítači ten istý font ako ten, ktorý ste použili. Nie vždy máte istotu, že vaša práca má všade rovnaký úspech…

Ako to zabezpečiť? V súčasnosti jeden zo spôsobom je využitie Google Web Fonts API. Ako to funguje. Skúsim napísať krátky postup.

1. Na stránke Google Web Fonts si môžete vybrať písmo, ktoré sa vám páči a hodí sa do vašej webovej prezentácie. Ak chcete použiť font, ktorý bude zvládať aj diakritiku, v ľavej časti pod Script si vyberte kódovanie Latin-Extended. V čase písania článku mi dávalo na výber 72 fontov s uvedeným kódovaním.

2. Po nájdení si vhodného fontu kliknem na “Add to collection”. V modrom pruhu máte na výber “Review” a “Use”.  Pod “Review” sa viete pozrieť detailnejšie na vybraný font, formátovanie v nadpisoch a v odsekoch, jednotlivé veľkosti a pod. Po stlačení “Use” sa dostanete do časti, ktorá vám ponúka kódy, ktoré je potrebné vložiť do webovej stránky, v ktorej sa má vybrané písmo zobraziť.

3. Stlačili sme “Use”. Pod bodom 3. máte k nahliadnutiu kód, ktorý je potrebné vložiť do hlavičky webovej stránky, napr.

<link href=’http://fonts.googleapis.com/css?family=Patrick+Hand&subset=latin-ext’ rel=’stylesheet’ type=’text/css’>

K textu, ktorý má byť naformátovaný vybraným štýlom, je potrebné pripísať napríklad

<font face=”Marck Script” color=”#993300″ size=”5″ style=”line-height: 120%”>Text v novom super písme!</font>

Teraz je už všetko urobené pre publikáciu webovej stránky a nie je potrebné mať obavy, či sa na iných počítačoch nezobrazí inak ako na mojom domácom počítači.

V rubrike: Informatika