Veľký čínsky múr

V horách na sever od Pekingu sa nachádza obrovský obranný múr nazývaný ako Veľký čínsky múr. Je to najpôsobivejší a najdlhší múr, aký postavila ľudská ruka. Začína sa na vyprahnutom západe pri pevnosti Ťia-ju-kuan na úpätí pohoria Čchi-lien-šan. Prechádza cez púšte, pastviny, údolia riek i zalesnené horské hrebene. Na východe siaha až k rieke Ja-lu-ťiang pri kórejských hraniciach a vytvára tak 3200 kilometrov dlhú neprerušovanú líniu, ktorá pretína severnú Čínu. Celková dlžka je viac než 6000km.

Tádž Mahal

Tádž Mahal je mramorové mauzóleum so 73 metrov vysokou cibuľovitou kupolou v Indii. Nachádza sa na severe krajiny, v štáte Uttar Pradéš, v meste Agra. Nechal ho vybudovať vládca Shah Jahan pre svoju predčasne zosnulú manželku Mumtaz Mahal, ktorá zomrela pri pôrode vo veku 36 rokov. Tádž Mahal je postavený z bieleho mramoru a spája perzskej, tureckej, indickej a islamskej architektonické štýly. Celý povrch je zdobený polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzdoba je vykonaná čiernym mramorom. Hlavným architektom stavby bol údajne Ustad Ahmad Láhaur. Obmívaho 300m široká záhrada s veľkou vodnou nádržou v strede, V hlavenj sieni sú prázdne sarkofágy (kenotafy) Šáhdžahána a Ardžamandbanu Begam (Mumtáz Mahal)

Socha slobody

The Statue of Liberty, návrh franczúskeho sochára Fréderica Augusta Bartholdiho. Socha je vysoká 46 m, má hmotnosť 254 ton, stojí na 47 m vysokom podstavci. V jej vnútri vedie 171 schodov do hlavy s vyhliadkovou plošinou.Socha slobody pripomína priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v ich boji za nezávislosť od Británie začatom v roku 1776.V ľavej ruke drží socha dosky predstavujúce vyhlásenie nezávislosti, je na nich nápis JULY IV MDCCLXXVI (4. júla 1776, deň vyhlásenia Deklarácie nezávislosti). Aj jej koruna so siedmimi lúčmi je symbolom slobody, ktorú má vyžarovať ponad sedem morí do siedmich kontinentov.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu. Bol zriadený roku 1941 asi 3 km od zajateckého tábora Auschwitz I, v dedine Brzezinka(nem. Birkenau) neďaleko poľského mestečka Osvienčim. Bolo doňho deportovaných približne 1,3 milióna ľudí. Asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených.Ostatný boli deportovaný hneď po príjazde do plynových komôr alebo zastrelení; zvyšných 200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“. V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Velitelom tábora bol Rudolf Höss.