Tokio – Ničivé zemetrasenie, obrovské vlny cunami a problémy s jadrovými elektrárňami by mohli stáť Japonsko na viac než 142 miliárd eur. Dôsledky pre svetovú ekonomiku sa však iba päť dní po zemetrasení zatiaľ nedajú odhadnúť.

Podľa ekonómov možno očakávať, že zemetrasenie výrazne obmedzí produkciu japonských podnikov v najbližších mesiacoch.

Tak a je to potvrdené! Guinnessova kniha rekordov zvolila  za najväčšieho psa na svete nemeckú dogu z Tucsonu v štáte Arizona. Volá sa Giant George, čo sa dá preložiť ako Obor Ďuro. Meno ho presne vystihuje – vysoký je 109 cm a váži 111 kíl.

Narodil sa 17. novembra 2005. Jeho majiteľ David Nasser rýchlo zistil, že doma nemá len takú bežnú dogu. Svojho miláčika sa už dlhšie snažil dostať do Guinnessovej knihy rekordov a po viacerých dlhých  meraniach sa mu to konečne podarilo.

Baba Vanga

Vanga, celé meno Vangelija Pandeva Dimitrova – Gušterova. Bola bulharská nevidiaca veštkyňa, ktorá predpovedala veľké udalosti sveta ako napr. zánik ponorky Kursk, pád Sovietskeho zväzu, smrť princeznej Diany, katastrofu Černobyľu a pod. Jej život je opradený rôznymi mýtmi. Údajne v ranom detstve prežila silnú búrku, pri ktorej prišla o zrak, ale zároveň nadobudla veštecké schopnosti. Mnohé jej veštby nebudili svojho času veľkú dôveru. Tak napríklad o Kursku povedala: Kursk zatopí voda a nikto neprežije. Mnohí si mysleli, že má na mysli mesto Kursk a neverili vôbec tejto veštbe. Takže rovnako ako u Nostradama sa samotná veštba dá úplne objasniť až po danej udalosti.

Najväčšia loď na svete je päťkrát väčšia ako Titanic

Najväčšia výletná loď na svete Oasis of the Seas dorazila v piatok do prístavu Port Everglades v juhofloridskom meste Fort Lauderdale. Od októbra tam putovala z fínskeho Turku, kde ju vyrobili.

Šestnásťposchodové plavidlo, ktorého hodnota je približne 1,5 miliardy amerických dolárov (asi 1 miliarda eur), je o pätnásť metrov dlhšie ako svetoznáma loď Queen Mary 2 a päťkrát väčšie ako legendárny Titanic. Vo svojich útrobách má 2 700 kajút pre 6 300 pasažierov a 2 100 členov posádky.

Na palube Oasis of the Seas sa nachádzajú obchody, reštaurácie, bary, park s 56 tropickými stromami, kúpele, športové stredisko, fitnescentrum, počítačová herňa, tetovacie štúdio i divadlo AquaTheatre s kapacitou 750 miest. Na svoju prvú oficiálnu plavbu by sa mala loď vydať v sobotu 5. decembra.

Najdrahšia kabelka

Najdrahšou kabelkou na svete je “1001 Nights Diamond Purse”, ktorej cena má rekordnú výšku 3 milióny eur.

Kabelka v tvare srdca sa tak dostane do Guinnessovej knihy rekordov. Kabelka sa skladá z 18-karátového zlata je posiata 4517 diamantmi. Cenný kúsok vytvoril Robert Mouaward. Pracovalo na nej 10 ľudí 8800 hodín, informuje ”Daily Mail”.